fintech_revolution
Инвестиции, Ръководства

Задава ли се „fintech“ революция на финансовия пазар у нас?

Отговорът e в иновативната платформа iuvo, която привлече стотици потребители в първите дни от старта си

Отскоро финансовият пазар у нас изглежда променен и различен, след като той също не беше подминат от тенденциите, които се наблюдават в САЩ и Европа в областта на “fintech” (финансовите технологии). Едни от най-популярните форми на този тип финансиране са Peer-to-Peer (P2P) платформите, които работят като директна връзка между – от една страна кредитодателите и инвеститорите, а от друга – кредитополучателите.

Преди броени дни в страната ни стартира дейност P2P платформата iuvo. По всичко личи, че на този етап въвеждането на пазара на базираната в Естония компания може да се определи като повече от успешен, тъй като за по-малко от две седмици iuvo успя да привлече стотици потребители от България. Иновативната платформа е мястото, където се срещат интересите на потребители (инвеститори), търсещи висока възвръщаемост, с кредитодатели от небанковия финансов сектор (т.нар. „оригинатори“). В iuvo може да се купуват различни типове кредити от разнообразни „оригинатори“ и държави. Участниците на платформата имат възможност сами да определят портфолиото, към което да се насочат, желаната възвръщаемост, както и нивата на риск.

Интересът към iuvo е напълно разбираем на фона на традиционните спестовни или депозитни форми и решения. P2P платформата предоставя нова, по-добра възможност на всички онези, които искат да получат пасивен доход. Потребителите на iuvoweb.wpengine.com могат да разпределят средствата си между богато портфолио от обявени кредити, с което на практика добавят още един източник на доходност. Нивата на възвръщаемост, които iuvo очаква да генерира за своите ползватели, са средно около 7-8% годишно, подобно на други сходни платформи в Европа.

iuvo се отличава още с това, че всички обявени кредити в платформата са „оригинирани“ (предоставяни) от регистрирани небанкови финансови институции, опериращи на територията на ЕС. Същите са под регулацията на националните банки на страните, където те оперират. „Оригинаторите“ извършват задълбочен анализ на портфолиото и на процесите си по оценка на риска, за да предложат надежден избор от кредити на участниците на платформата. Същественото при iuvo е, че платформата работи с основен механизъм за минимизиране на риска за потребителите с наличието на т.нар. „buyback гаранция“. Тя се предлага от страна на „оригинаторите“ за голяма част от кредитното портфолио на платформата, като се задейства в случай, че кредитът започне да не се обслужва от кредитополучателя.

Участието в iuvo е изключително достъпно – минимум 10 лв. в една кредитна експозиция. В допълнение, платформата предлага за първите си ползватели в България редица специални условия, като липсата на такси за покупки на първичен пазар, независимо от обема на сделките. Единствените разходи на потребителите са свързани с транзакциите по паричните трансфери на банката, която ползват. Получаването на доходността при iuvo е максимално улеснено – онлайн пазарът за кредити е разработен така, че при всяко плащане на вноска по заема от страна на кредитополучателя, инвеститорът автоматично получава своята част доходност. В платформата е наличен и вторичен пазар, на който потребителят може да продаде това, което вече е купил, на други клиенти на iuvo.

Както при всяка една инвестиция, така и при iuvo, всеки ползвател трябва да бъде наясно с рисковете и да приеме, че решенията му могат да доведат до загуба на част или на целия размер на използвания от него финансов ресурс. Средствата, вложени чрез iuvo, не са депозити и не са гарантирани от закона. Финансови експерти препоръчват портфолиото от кредити на всеки участник да бъде максимално диверсифицирано с цел намаляване на вероятността от отрицателна възвръщаемост. Добрите практики на Peer-to-peer платформите по света показват, че покупки в над 100 кредитни експозиции могат да доведат до положителна доходност на 99,3% от потребителите.

След успешното си стартиране у нас, най-вероятно плановете на младата компания iuvo ще бъдат дори по-амбициозни – стабилно развитие и ръст, навлизане на други и по-конкурентни пазари в цяла Европа, добавяне на нови „оригинатори“ от много държави, допълнителни иновативни услуги. Ще проследим с интерес развитието на iuvo и целия fintech пазар у нас. А защо това да не е началото на зараждаща се „fintech“ революция на финансовия пазар у нас, „двигател“ на която е iuvo?

Прочетете повече на: www.manager.bg

Средствата, инвестирани през платформата, не са депозити и поради това не са гарантирани от закона, нито е гарантирана тяхната доходност. Дейността на платформата не се регулира от законодателството, касаещо инвестиционни посредници.

Свързани статии