Инвестиции, Новини

Тенденции на P2P пазара

Не е тайна, че P2P индустрията преживява главозамайващ подем. Великобритания е лидер на пазара, като там бизнесът се развива с темпове, несравними за останалата част от света. България също е акцент на картата на Европа (преди Румъния, Словакия и Португалия, и една позиция след Норвегия), а основните играчи продължават да бъдат Франция, Германия и Холандия. Голямата изненада в челната десетка на класацията през 2017 година беше дебютантът Грузия, което доказва бързите темпове на развитие и промени в сектора на Стария континент. Ръстът в интереса към индустрията в Европа (без Великобритания) за 2017 година например е 63%, сравнено с 2016 година. А според последните прогнози, до 2025 година, пазарът на P2P в цял свят ще струва главозамайващите 1 трилион долара, сравнено със скромните 64 милиарда през 2015 г.*

Причините за интереса към P2P кредитирането са логични, и са свързани с начина на потребление на финансови услуги, типичен за новото поколение. В Европа повече от половината потребители на P2P са във възрастовата група 22-37. Едно от „оправданията“ този контингент да се обръща към P2P е и липсата на подходящи условия за тях в конвенционалните институции.
Въпреки че са малки, кредиторите на P2P предоставят по-добро обслужване, разчитайки най-вече на актуалните технологии и напълно автоматизирани процеси на обслужване. Сравнено с традиционните банкови институции, P2P бизнесът се радва и на улеснени регулации по принцип. Успехът на т.нар. дисръптъри във финансовите услуги предизвиква и традиционните банки да мислят за промяна в начина, по който предлагат услугите си. Много големи банки по света разбират необходимостта от преминаване към P2P, а има и такива, които вече предлагат тази функционалност в пакета си от услуги.

Наличието на голяма конкуренция сред традиционните играчи и новите попълнения на пазара създава условия за финансово включване на повече хора и повече територии по света. Глобалното финансово включване е водеща цел на всички P2P платформи и това помага много за изграждането на здравословна конкуренция на пазара. В същото време доставчиците на софтуер стават все по-изобретателни в посока безопасност и бързина, което работи отлично в посока спечелване доверието на клиента. Преживяването на потребителя е издигнато в култ, като се търси все по-голяма гъвкавост и свобода по отношение и на обслужването.

Регулаторните органи в различните страни пък изглежда все повече са склонни да правят законодателни промени, които да улеснят съществуването и развитието на сектора. През следващите години властите ще бъдат все по-фокусирани върху P2P индустрията с цел постигане на правилна регулация на процесите. А ако новите правила са написани така, че да отразяват реално състоянието на пазара и на новите технологии, регулацията ще работи все по-ефективно в посока защита, както на кредиторите, така и на кредитополучателите.

А какво ново при iuvo? През следващите месеци предстои навлизането на нови европейски пазари, присъединяването на нови оригинатори и нови типове кредити, прибавянето на нови функционалности на платформата, както и подобряване на цялостното клиентското преживяване. А ако досега си се колебал дали си попаднал на правилното място, се надяваме да сме успели да те убедим в обещаващото бъдеще на P2P индустрията.
Повече за предимствата и актуалния успех на iuvo като платформа за инвестиции в P2P може да прочетеш тук.


*Прогнозата е цитирана от изследване на Statista.

Свързани статии