Няма как да не си чувал за финтех. Това е една от онези модерни думички, които хората често използват в днешно време. Финтех обаче е много повече от модерна дума. Това е цяла индустрия на новото време, чиято основна цел е да премахне бюрокрацията и да адресира липсата на гъвкавост в традиционното управление на финансите.
Как се стигна дотук?
Дот-ком революцията и ерата на смартфоните ни дават възможност да бъдем постоянно онлайн и да правим всичко през устройствата си. При наличието на това удобство не е изненада, че потребителите се дразнят от тежкия модел на стандартното банкиране. Говорим за новото поколение Y – милениалите. Те просто искат всяка услуга да се намира на върха на пръстите им и по възможност, да е персонализирана!
Неволята прави хората изобретателни – точно това се случи и този път. Финтех решенията са плод на технологичен прогрес и прагматичност. Те подобриха банковия сектор, въвеждайки иновации като онлайн банкиране и безжични разплащания. Предоставиха на бизнеса изцяло нов начин да придобива външен капитал. Преобърнаха представата ни за пари, като въведоха блокчейн технологията и криптовалутите. А в последните 10 години, финтех индустрията изцяло промени моделите на инвестиране, като въведе дигитални инструменти за инвестиции.
Класическите методи на инвестиране станаха достъпни
Преди ерата на комерсиалния интернет инвестирането зависеше от посредници. Хората трябваше да ползват услугите на брокери и брокерски къщи, за да имат възможност да търгуват на финансовите пазари. В днешно време “посредникът” е просто една лесна за използване уеб апликация. В нея можеш сам да виждаш как се променят цените и да не зависиш от никой друг. Активите, с които се търгува обаче, не измениха вида си, а и се влияят от същите фактори като преди. Така се отваря ниша, която вече е запълнена от финтех индустрията.
Иновацията е тук
Освен да доближи хората до финансовите пазари, финтех има за цел и да изследва нови висоти. Чудесен пример за това е публичното финансиране и по-конкретно P2P инвестирането.
P2P платформите са мост между небанкови кредитни институции и инвеститори. Там кредиторите, още познати като оригинатори, могат да публикуват част от всеки заем, който предлагат, за да получават финансиране за него. В замяна инвеститорите печелят приход от лихвата, както и от събраните такси (ако има такива).
Защо P2P може да бъде основният ти инструмент
Умните решения са семпли по природа – толкова семпли, че човек си казва „Как не съм се сетил за това преди?“. В това е чарът на P2P кредитирането и причината то да се превърне в предпочитан метод за инвестиране. Милиони потребители го избират пред традиционните възможности (като недвижими имоти или акции).
P2P инвестициите са чудесен начин за спестяване или за осигуряване на допълнителен доход. Те няма да ти донесат огромен успех и печалба за дни, защото са дългосрочен инструмент. За сметка на това ще ти е лесно да предвидиш очакваното ниво на риск, както и ще имаш стабилна възвръщаемост, докато заемите, в които си инвестирал, преминават през цикъла си на изплащане. Най-приятната част е, че P2P инвестирането не изисква огромна първоначална сума – за разлика от други дългосрочни инструменти, като банковите депозити и недвижимите имоти. С iuvo например можеш да стартираш дори с 10 евро, за да свикнеш с платформата, а когато ти стане комфортно – да вложиш повече пари.
Готов ли си да започнеш? Ето малко материали, които ще те улеснят:
P2P инвестирането като дългосрочна възможност
Защо P2P инвестирането е по-добър избор от банков депозит
За да научиш още – разгледай нашия блог! Там има богат списък с образователни статии, а междувременно продължаваме да публикуваме още.
Направихме инвестирането по-сигурно. Регистрирай се в iuvo днес!