След финансовата криза от 2008 година, инвестициите, като термин, набират популярност за хората по света. Все по-често виждаме неспособността на правителства и големи финансови институции да се справят ефективно с резките движения на пазарите в наше време, неизбежни за една сводобна икономика.
Всеки от нас търси различен начин да генерира повече доходност и да осигури своята финансова независимост. Това се превръща в наша основна цел и ние търсим всякакви начини да я постигнем. Междувременно, финансовите пазари са световен феномен, съществуващ повече от 500 години, който предлага множество интересни инвестиционни възможности – търговия с валути, индекси, акции, фючърси и много други.
В последните години, имаме нов играч на пазара – peer-to-peer инвестициите. И независимо, че засега заема позиция на аутсайдер, този нов играч показва завидни качества. Peer-to-peer инвестициите идват като отговор на въпросите на инвеститорите след краха на 2008 година. Това е новият начин да инвестираш капитала си, като постигаш чувствително по-голяма доходност от много други инвестиционни инструменти с традиционен характер. Освен това инвестирането в peer-to-peer платформи се оказва с много по-малък риск от другите инвестиционни инструменти. Нека видим с какво p2p инвестициите са по-конкуретни от всичко останало на пазара.
P2P vs Форекс
Всеки знае, че Форекс е най-големият финансов пазар на света. Той е най-динамичният и осигурява най-голяма възможна ликвидност. Независимо от това, тези характеристики правят форекс пазар един от най-рисковите и волатилни в света. В един момент е възможно да си на печеливша позиция, а в следващия да си изгубил всичко. Това е често срещана картинка. От друга страна имаме p2p инвестиционни платформи, които предлагат висока доходност до 15% на годишна база и възможността да подсигурят стойността на инвестицията със 100% buy-back гранция. Това означава, че инвестицията във всеки листнат заем на платформата ще бъде възстановена на 100%, ако заемът не се обслужва за повече от 60 дни. Така рискът е сведен до минимум – нещо, което никой форекс брокер не може да предложи.
P2P vs Търговия с акции
Покупката на акции също е един от най-известните методи за инвестиране. Всеки от нас си мечтае да бъде като „Вълкът от Уолстрийт“ или Гордън Геко, но трябва да се отчете, че пазарът на акции е един от най-сложните и волатилни на световно ниво. Човек трябва да има добри познания по фундаментален и технически анализ и да познава в детайли финансовите отчети на листнатите компании. Пазарът на акции не спи, трябва да си нащрек 24 часа, 5 дни в седмицата. От друга страна peer-to-peer пазарите предлагат много по-рекласиращ „работен ден“. С функцията за автоматично инвестиране можеш да заложиш стратегията, която смяташ, че ще ти донесе най-добра доходност и да оставиш софтуера зад платформата да работи вместо теб. Той ще се грижи парите ти да са инвестирани винаги, което ще осигури възможно най-добра печалба. Единственото нещо, което трябва да правиш, е от време на време да проверяваш колко доходност генерираш.
P2P vs инвестиции в неджими имоти
От зората на времето пазарът на недвижимо имущество е място, където всеки иска да бъде. Но преди да започнем мечтаното си пътешествие из големите апартаменти в Ню Йорк, нека се спрем за момент. Инвестицията в недвижими имоти има един досаден недостатък и това е ликвидността на пазара. Винаги си ограничен от предлагането и търсенето. Един ден може да няма достатъчно купувачи на пазара и ти да не можеш да продадеш инвестицията си или да няма от кого да купиш достатъчно доходоносен имот, поради липса на купувачи. Решението, което peer-to-peer платформите предлагат, се справя с този проблем. Те предоставят необходимата ликвидност, оригинаторите листват стотици заеми всеки ден, което осигурява достатъчно предлагане и на пазара не може да има недостиг на заеми, в които да инвестираш. Също така, разполагаш винаги с възможността да продадеш инвестираните от теб заеми на вторичен пазар и да получиш сумата, която ти трябва, веднага.
P2P vs банкови депозите
Да остави свободния си капитал в някоя банкова институция на депозитна сметка е един от най-разпространените и добре познати начини да инвестираш парите си. За съжаление банките не могат да отговорят на изискванията на потребителите за високи доходи по депозитите, което причинява много главоболия на обикновения потребител, който търси сигурен и лесен начин да инвестира парите си. Peer-to-peer платформите адресират точно този проблем, инвестирайки в заеми, листнати на тези платформи, можеш да генерираш доходност до 15%, което е значително по-високо от доходността по депозитите.
Всичко, казано по-горе, показва, че нашият аутсайдър притежава множество предимства пред стандартните методи за инвестиране. През последните години peer-to-peer индустрията реализира ръст в трицифрени проценти и това не е краткосрочен тренд. Финансовата революция е тук и това, което трябва да направиш, е да станеш част от нея.