Ако вече си преминал през предишните ни блог постове по темата – нека обединим усилия и изследваме няколко стратегии за автоматично инвестиране, които ще ти помогнат да постигнеш максимална възвръщаемост! Ще ги разделим на три категории.
Дългосрочни
Истинският чар на P2P инвестирането е, че може да се използва като дългосрочен инструмент за пасивен доход. Видимите резултати се постигат с последователност, а инвестицията започва да се отплаща значително след първата година. Дългосрочните инвестиционни стратегии позволяват да започнеш по-консервативно, а впоследствие да експериментираш в движение, с разширяването на зоната ти на комфорт. Що се касае до автоматично инвестиране, съветваме да подхождаш възможно най-опростено – следвай K.I.S.S. принципа.
За да настроиш функцията за автоматично инвестиране, така че да отговори на дългосрочните ти цели, първо избери желания диапазон на лихвения процент. Най-добре е да диверсифицираш и да имаш инвестиции в кредити с различни рискови нива, което ще доведе и до различни нива на лихвата. За още по-висока степен на диверсификация, инвестирай в няколко на брой оригинатори. Не се стреми да задаваш критерий портфолиото ти да инвестира в кредити, в които вече има изплатени вноски. Колкото по-рано влезеш в инвестиция в един кредит, толкова по-висока доходност ще получиш от нея.
Инвестирай в по-дългосрочни бизнес, авто и ипотечни кредити, които също така са обезпечени. По този начин инвестираш в кредити с по-ниско ниво на риск, тъй като обезпечението е още едно ниво на сигурност, че кредитополучателят има допълнителен стимул да погаси задължението си.
Краткосрочни
Краткосрочните стратегии са идеални, за да тестваш платформата и да изследваш доходността, която може да се постигне. Краткосрочните стратегии обаче не винаги могат да бъдат репрезентативни и да ти покажат реалната доходност, която може да получиш в по-дългосрочен период, затова препоръчваме това да не е единствената ти стратегия. Отново, най-добре е да диверсифицираш и да имаш инвестиции в кредити с различни рискови нива, което ще доведе и до различни нива на лихвата. Остави полето за статуса на заема празно. Така ще инвестираш във всички кредити, независимо дали са текущи или просрочени. Инвестирането в просрочени заеми е добра идея ако искаш да постигнеш по-висока печалба, защото освен стандартната печалба от лихвата, получаваш и част от таксите за просрочие, които част от нашите оригинатори споделят с инвеститорите.
Не се притеснявай за средствата, които инвестираш – Buy-back гаранцията, предоставена от всеки един оригинатор, те предпазва в случай на дефолт. Ако това се случи, след 60 дни закъснение на вноската ще получиш парите си обратно и ще имаш възможност да ги реинвестираш.
Нашето предложение е да разделиш наличните средства на малки порции, например да инвестираш по 15 евро (или лева) във всеки отделен заем. Ако разполагаш със сума, например 10 000 евро или повече, влагане от по 50 евро в заем не е никак лоша идея.
Две (или повече) успоредни портфолиа
Ако наистина искаш да диверсифицираш инвестициите си и да увеличиш максимално печалбата си, едно авто портфолио не е достатъчно. Затова те съветваме да изградиш поне две, като едното да е по-рисково и да ти позволява да тестваш нови стратегии, а другото да е основно и достатъчно диверсифицирано, за да ти осигури възвръщаемостта, към която се стремиш в дългосрочен период.
Вземи например хипотетична ситуация, в която имаш акаунт със заредена сума от 3000 лв. Планирай изграждането на две портфолиа – едно по-рисково и едно дългосрочно. Първо създай рисковото си портфолио и му задай размер 300 лева. След това създай второто си портфолио (основното) и му задай размер 3500 лева.
Когато изграждаш портфолиата си, използвай размера и поредността на създаване, за да ги управляваш. Как? С размера на портфолиото определяш колко пари да бъдат инвестирани в конкретни кредити. Използвай малкото портфолио, когато нямаш кредити по основното си портфолио, така остатъкът от сумата ти ще бъде инвестирана, а не свободна.
Защо е важно да направиш основното си портфолио след рисковото? Когато имаш повече от едно портфолио, това което си създал последно, ще се активира като основно. Затова първо създаваме рисковото портфолио, а едва след това основното.
Изграждайки подобна стратегия, ще събираш печалбата от двете портфолиа и ще я инвестираш в рисковата си стратегия, която би могла да ти донесе още по-висока доходност. Общо взето, възползваш се едновременно от две предимства – сигурност и диверсификация в дългосрочната си стратегия + потенциала за получаване на високи лихви и такси закъснения от малкото по-рисково портфолио.
Надяваме се материалът да ти е полезен и стискаме палци инвестициите ти да бъдат успешни! Ако имаш още въпроси, разгледай блог и FAQ секциите ни или се обърни към прекрасните хора от нашия екип за обслужване на клиенти: [email protected]!